Vuoden luvut 2025
Kirjailijaliiton vuoteen kuului mm. apurahoja, messuohjelmaa ja lakineuvontaa – mutta kuinka paljon? Koostimme keskeisiä lukuja vuoden 2025 toiminnasta.

944 jäsentä ja jäsentapahtumia ympäri vuoden
Vuoden 2025 lopussa Kirjailijaliittoon kuului 944 kirjailijaa. Uusia jäseniä hyväksyttiin vuoden aikana 56. Hakijoista hyväksyttiin n. 50 %.
6 työhuonettamme, 4 kirjailijakotiamme, 2 virkistyskohdettamme ja 1 residenssi olivat käytössä ympäri vuoden. Lomakohteitamme ja residenssejämme käytti vuoden aikana kaikkiaan 85 kirjailijaa ja niiden täyttöaste oli ka. 85 %.
Kirjailijaliitto järjesti 9 koulutusta, joista 7 oli avoimia myös kaunokirjailijoille, jotka eivät vielä olleet liiton jäseniä. Järjestimme 1 työhyvinvointipäivän, 2 jäsenien aamukahvitilaisuutta, kevät- ja syyskokoukset ja juhlat niiden yhteydessä. Lisäksi järjestimme KIILA-kuntoutuksen ryhmän, 3 työnohjausryhmää, 1 ullmanilaisen uniryhmän ja yksilövalmennusta äänikirjojen lukemiseen.
Järjestimme 3 vaalipaneelia eri puolilla Suomea ja 1 keskustelun suoratoistokymyksistä. Lisäksi osallistuimme Kirjailijayhdistysten Talvipäiville ja Pirkkalaiskirjailijoiden seminaariin.
Kaikkiaan näissä liiton tapahtumissa olin n. 1200 kävijää. Jäsenistö osallistui näihin tapahtumiin n. 630 kertaa, joista koulutuksiin n. 240 kertaa.
10,5 tuntia kirjamessuohjelmaa
Osallistuimme syksyllä 3:lle kirjamessuille Turussa, Jyväskylässä ja Helsingissä.
Messuosastomme Helsingissä ja Turussa tarjoilivat tietoa kirjailijan ammatista sekä tulonmuodostuksesta yhteensä 7 päivän ajan. Jäsenillemme osastomme tarjosivat mahdollisuuden tavata kollegoita kahvikupillisen äärellä.
Lavaohjelmamme lähtökohta oli esitellä monipuolisesti kirjailijan ammatin harjoittamista ja kirjailijakunnan monimuotoisuutta. Lavalla keskusteltiin mm. rakenteista alalla ja teoksissa, suoratoistopalveluista, seksistä, kulttuuriviennistä ja kirjailijan työn tulevaisuudesta. Kaikkineen omassa ohjelmassamme esiintyi 51 ja yhteisohjelmassamme 13 kirjailijaa ja alan muuta ammattilaista. Yhteistä ohjelmaa tuotimme yhdessä Sanaston, Finlands svenska författareföreningin, Suomen Kirjailijaliiton, Suomen kääntäjien ja tulkkien liiton sekä Suomen tietokirjailijat ry:n kanssa. Yhteensä ohjelmaa oli kaikkiaan 10,5 tuntia.
Liiton kirjamessuohjelman suunnittelee vuosittain johtokunnan nimittämä kirjallisuustapahtumatyöryhmä. Maksamme messuesiintymisistä palkkiot sekä haastattelijoille että haastateltaville.
112 335 sivulatausta ja 861 600 sometavoittavuus
Kirjailijaliiton sosiaalisen median kanavat tavoittivat 861 600 käyttäjää ja niillä oli 13 000 seuraajaa.
Kirjailijaliiton kotisivuilla sivulatauksia tehtiin 113 226. Kävijöitä kiinnostivat erityisesti apurahat, kustannussopimukset ja perustiedot kirjailijan ammatista ja jäsenyydestämme.
Kirjailija-lehti julkaisi vuoden 2025 aikana 93 juttua. Lehteen kirjoitti 51 avustajaa. Vuoden aikana lehdellä oli 64 216 lukijaa, kun aiemmin paperilehdellä oli n. 1000 tilaajaa.
Kirjailijaliiton lähettämät uutiskirjeet ja lehden uutiskirjeet ylsivät hyviin avausprosentteihin – erityisesti jäsenkirjeet, joiden avaussuhde oli n. 80 %, kun eurooppalainen keskiarvo uutiskirjeiden avaamiseen on n. 35 %.
275 lakineuvontaa
Lakineuvontaa annettiin liitossa läpi koko vuoden. Kaikkiaan juristin pöydällä oli vuoden aikana 275 neuvontatapausta.
Juristimme neuvoo jäseniämme kaikissa kirjailijan työhön liittyvissä sopimusasioissa, tekijänoikeudellisissa kysymyksissä sekä sosiaaliturva- ja verotusasioissa. Kustannussopimusasioissa neuvomme myös uransa alussa olevia, vielä liittoon kuulumattomia kirjailijoita. Neuvontaa saaneista 53 % oli jäseniä ja 47 % ei-jäseniä.
362 026 € apurahoja
Jaoimme vuonna 2025 apurahoja yhteensä 362 026 euroa. Apurahoilla oli yhteensä 572 hakijaa ja apuraha myönnettiin 199 kirjailijalle.
Myöntämämme apurahat rahoitetaan liiton ylläpitämistä rahastoista, tekijänoikeusjärjestö Kopioston tilittämillä tekijänoikeuskorvauksilla sekä tekijänoikeuslakiin perustuvista hyvitysvaroista, jotka ovat hyvitystä teosten kopioimisesta yksityiseen käyttöön.
11 lausuntoa ja kannanottoa
Teimme vuoden 2025 aikana 4 lausuntoa ja 7 kannanottoa liittyen muun muassa Kulttuuripoliittiseen selontekoon, arvonlisäveroon, kulttuurileikkauksiin ja suoratoistopalveluihin.
Lisäksi tuotimme tietoa ja ohjeistusta liittyen mm. kirjailijoiden sopimuksiin ja tekijänoikeuksiin digitaalisessa toimintaympäristössä.
2 tutkimusta
Toteutimme vuoden 2025 aikana laajan jäsentutkimuksen ja selvityksen kirjailijoiden tekijänpalkkioista.