Muutoksia KIDE-apurahoihin: matkakuluja ei enää rahoiteta ja haku vain maaliskuussa

Yksityisen kopioinnin hyvitykseen kohdistuneet 51 %:n leikkaukset vaikuttavat Kirjallisuuden edistämiskeskuksen toimintaan.

post image

Kirjallisuuden edistämiskeskus KIDE uudistaa apurahakäytäntöjään vuodesta 2026 alkaen. Jatkossa KIDE-apurahoja ei enää myönnetä matkakuluihin. Apurahoja myönnetään ensisijaisesti kirjailijan perustyövälineisiin kuten tietokoneisiin, tulostimiin ja tietokoneen ohjelmistoihin.

KIDE-apurahan hakuaika on jatkossa vain kerran vuodessa, maaliskuussa. Lokakuun haku poistuu käytöstä. Vuonna 2026 KIDE-apurahoja voi siis hakea vain 1.–31.3.2026 välisenä aikana.

Muutosten taustalla ovat yksityisen kopioinnin hyvitykseen kohdistuneet leikkaukset. KIDEn apurahat rahoitetaan tekijänoikeuslakiin perustuvista hyvitysvaroista, joita myöntää opetus- ja kulttuuriministeriö. Hyvitysvarat puolitettiin 66 830 euroon vuonna 2025, kun vielä 2024 myönnetty raha oli 136 086,49 €.

Lisätietoja:
Toiminnanjohtaja Ilmi Villacís
040 830 5936
ilmi.villacis@kirjailijaliitto.fi