Kirjailija + liiketoiminta = ? -koulutus kaunokirjailijoille 28.8.
Miten kirjailijan osaamisesta rakennetaan liiketoimintaa?
Miten kirjailija voi tuotteistaa omaa osaamistaan ja saada lisätuloja?

Kirjailijat tekevät kirjoittamisen ohella paljon ja monipuolisesti muita töitä. Tuloja kerrytetään niin palkansaajana, freelancerina kuin yrittäjänäkin. Tuoreen jäsentutkimuksemme mukaan vuoden 2024 aikana freelancer-tuloja verokortin kautta on saanut noin 50 % ja yritystoiminnan kautta reilu 20 % jäsenistöstämme.
Luovien alojen tekijöiden arvopohjaisuus, ketteryys ja ennen kaikkea mielikuvitus antavat rajattomat mahdollisuudet oman näköiselle yrittäjyydelle. Kirjailijaliiton etäkoulutuksessa 28.8. klo 14:00 — 17:00 avataan näkökulmia liiketoiminnan rakentamiseen omasta osaamisesta – kestävästi ja kannattavasti.
Koulutuksen asiantuntijana on Leena Janhila (Humak/Creve). Kirjailijan näkökulmaa koulutukseen tuovat Anna Tommola, Petra Rautiainen ja Tommi Parkko.
Koulutus on suunnattu Suomen Kirjailijaliiton jäsenille. Lisäksi uransa alkuvaiheessa oleville kaunokirjailijoille, jotka eivät vielä ole liiton jäseniä, on varattu koulutukseen 30 paikkaa.
Ohjelma
klo 14–15.30 Leena Janhila: Näkökulmia liiketoimintaan
- Munat eri koreihin – Mistä tuloni koostuvat ja mistä lisää tuloja?
- Kartalla kassavirrasta: Tulojen ja menojen seuranta
- Rajat ja tavoitteet: Omat vahvuudet vs. brändi – Mitä osaamistani tarvitaan? Entä haluanko myydä?
- Tuotteistamisen voima: Myynnin vaikeudesta ostamisen helppouteen
- Mistä tukea idean kehittelyyn?
klo 15.30–15.40 Tauko
klo 15.40–16.40 Esimerkkejä kirjailijoiden palvelutuotannosta
- Anna Tommola: Journalismia, tietoa ja tarinoita
- Petra Rautiainen: Mentorointipalvelu
- Tommi Parkko: Runoware
klo 16.40–17 Keskustelua
Esittelyt
Leena Janhila (TaM) toimii Humanistisessa ammattikorkeakoulussa liiketoiminnan ja yrittäjyyden asiantuntijana sekä luovien alojen yrityspalvelu Creven vetäjänä. Reilun parinkymmenen vuoden aikana hän on auttanut satoja luovien alojen yrittäjiä oman liiketoiminnan suunnittelussa ja kehittämisessä. Myös hänen oma työuransa koostuu niin palkkatyöstä, yrittäjyydestä kuin taideprojekteista. Hän lähestyy alustuksessani asioita esimerkkien ja käytännön kautta.
Anna Tommola on kirjailija ja vapaa toimittaja, joka on kirjoittanut sekä tieto- että kaunokirjallisuutta. Hän tekee journalismia ja erilaisia muita tekstialan töitä toiminimiyrittäjänä
Petra Rautiainen on arktista luontoa rakastava kirjailija. Mentoroijana Rautiainen on toiminut vuodesta 2022. Työssään hän pyrkii haastamaan ja kannustamaan kirjoittajaa löytämään tekstistä suunnan, johon teksti kurkottaa, mutta ei uskalla vielä mennä. “Häpeää kohti” on Rautiaisen jo klassikoksi noussut kannustuslause!
Tommi Parkko on runoilija, tietokirjailija, luovan kirjoittamisen opettaja ja kustantaja. Hän on seurannut erityisesti runomaailmaa jo 1990-luvun alusta.
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu mukaan viimeistään 26.8. oheisen lomakkeen kautta. Lähetämme osallistumislinkin ilmoittautuneille tapahtumaa edeltävänä päivänä.
Tutustu myös
Humak: Pekka Vartiainen & Juha Iso-Aho: Elämä on tarina – Miten meistä tehdään osa tarinaa? (tarinallisuuden hyödyntäminen matkailussa)
Kirjailija Johannes Ekholm rahoitti työtään myymällä kirjaansa mainoksia – Suomenkuvalehti.fi
Koulutus on rahoitettu Kopioston keräämillä kopiointikorvauksilla.